List of decisions

Place of next session:             France – Angers

Provisional dates:                   27 August – 3 September 2023

 

Composition of the Bureau (2021-2023)

President                                                         :           Mr Alain Pellet

1st Vice-President                                           :           Mr Abdulqawi Yusuf

2nd Vice-President                                          :           Mr Hans van Loon

3rd Vice-President                                           :           Ms Jeannette Irigoin-Barrenne

Secretary-General                                           :           Mr Marcelo Kohen

Treasurer                                                         :           Mr Fausto Pocar

President of the Programme Committee        :           Ms Laurence Boisson de Chazournes

 

Composition of the Programme Committee

President         :           Ms Laurence Boisson de Chazournes

Members         :           Mr José Alvarez, Mr Lauri Mälksoo, Mr Jin-Hyun Paik, Ms Monica Pinto, Mr Dire Tladi

 

Various Elections

Counting officers:

  • Mr Mojtaba Kazazi
  • Mr Edward Kwakwa

 

Members of the Drafting Committee:

  • Mr Lucius Caflisch
  • Mr Philippe Kirsch

 

Auditors:

  • Ms Catherine Kessedjian
  • Mr Ahmed Mahiou

 

Honorary Member: 

Mr Georges Abi-Saab

 

New Associates (22):

Ms Paz ANDRÉS SÁENZ DE SANTA MARIA

Mr Masahiko ASADA

Ms Samantha Anne BESSON

Mr Philippe COUVREUR

Mr Malcolm EVANS

Ms Patricia GALVAO TELES

Mr Bing Bing JIA

Mr Michael KARAYANNI

Ms Xandra KRAMER

Mr Chin Leng LIM

Mr Tiyanjana MALUWA

Mr Makane Moïse MBENGUE

Ms Iulia Antoanella MOTOC

Mr Sean MURPHY

Mr Fatsah OUGUERGOUZ

Mr Raul PANGALANGAN

Ms Anne PETERS

Mr Sergey PUNZHIN

Ms Hélène RUIZ-FABRI

Mr Stephen TOOPE

Ms Gabriella VENTURINI

Mr Santiago VILLALPANDO

 

Has become Titular Member:

Mr Masato DOGAUCHI

Mr Olufemi ELIAS

Mr Diego FERNANDEZ ARROYO

Ms Léna GANNAGE

Mr Yuji IWASAWA

Mr Roman KOLODKIN

Mr Martti KOSKENNIEMI

Mr Campbell McLACHLAN

Mr Donald McRAE

Mr Ali MEZGHANI

Mr Jin-Hyun PAIK

Mr August REINISCH

Mr Peter TOMKA

 

Resolutions adopted

  • Limits to Evolutive Interpretation of the Constituent Instruments of the Organizations within the United Nations System by their Internal Organs (7th Commission, Rapporteur Ms Mahnoush Arsanjani)
  • Human Rights and Private International Law(4th Commission, Rapporteur Mr Fausto Pocar)
  • Epidemics and International Law(12th Commission, Rapporteur Mr Shinya Murase)
  • Territorial Administration by the United Nations and other International Institutions authorized by the United Nations (13th Commission, Rapporteur Mr Linos Alexandre Sicilianos)

 

New Commissions

  • The applicability of international law to cyber activities
  • Mitigating techniques, vaccines, and medicines in dealing with epidemics and international law, with a focus on intellectual property rights
  • The place of social justice in international law

 

Prizes instituted by J.B. Scott

Andrés Bello Prize

The jury of the Andrés Bello Prize was composed of Mr Pierre-Marie Dupuy, Ms Jeannette Irigoin-Barrenne and Mr Dire Tladi.

In total 18 manuscripts were submitted: 11 in English, 6 in French and 1 in Spanish.

Two manuscripts were awarded the prize:

  • “Business and Human Rights: The Role of EU Member States in Developing Accountability Mechanisms for Corporations from Developing and Emerging States” by Dr Aleydis Nissen
  • « La compétence universelle du juge en droit du travail » by Dr Baptiste Delmas.

 

Special James Brown Scott Prize

Another call for manuscripts is running with as deadline 31 December 2022. The subject matter is “The Institute of International Law”. Are eligible dissertations from a legal and/or historical perspective relating to the work or functioning of the Institute, to its members, its relations with other institutions and its impact in international law and international relations in general.

 

 

 

Register to the newsletter